Grocery Shopping On A Budget

Let’s face it, the cost of groceries (and everything for that matter) has completely skyrocketed. Many individuals are finding themselves in a tough place looking for a way to afford groceries while including healthy and wholesome foods in the diet. Luckily, there are ways to eat healthy without breaking the bank!

Here are some of my favorite ways to grocery shop on a budget:

  1. Shop the outer isles: When you head into different grocery stores, you may notice that they all have a similar layout. When you walk in the outer side isle is produce, the back row is meats/ poultry and the other outer side isle is eggs, dairy and baked goods. Health-wise, these foods tend to be not processed or very minimally processed. Budget-wise, the less-processed foods will tend to be more affordable because less labor and packaging goes into producing them.

  2. Live by the circular: Always pick up your local grocery store circular to shop the latest deals and sales. I suggest to plan meals for the week based on the sales for that week!

  3. Plan out your week: Making a quick outline of what you will be eating each day during the week and basing your grocery list on that meal plan can help you not only save money on unnecessary food items but can also reduce any kind of food waste. Pro-tip: Use a food item in multiple meals that you purchased in bulk to save money and time! For example roasting a few chicken breasts to be used for different meals over 3 days.

  4. Buy in bulk: Bulk can be a great thing for both big and small families! When it comes to dry goods like rice, pasta, nuts, seeds and toiletry items, bulk can save you a ton of money. For example, the Seeds of Change organic quinoa and rice blend 8 oz pouch at Whole Foods cost $4.29 but at Costco 6 of the 8.5oz pouches costs $14.99 ($2.49 per pouch).

  5. Store brands are grand: Store brands like Bowl and Basket, 365 and Hearth and Hand contain the exact same, if not better, ingredients than the regular branded items at half the price! For example, the 365 creamy peanut butter costs $2.99 and the ingredients listed are “dry roasted peanuts and salt”. The Justin’s peanut butter costs $5.99 and the ingredients listed are “dry roasted peanuts, organic cane sugar, organic honey, peanut oil, palm oil and sea salt”. The 365 peanut butter has way less ingredients and is half the price!

For more information on how to cut your grocery bill in half, book a session with me by emailing nutrikaywellness@gmail.com !

Previous
Previous

Intuitive Eating During the Holidays

Next
Next

What Are Inflammatory Oils?